Jaké zimní pneumatiky na Škodu YETI?

12.10.2018

Jak vybírám zimním pneumatiky pro Škodu YETI 4x4, kterou jezdím za každého počasí? Musí dobře fungovat v daném období, vydržet vysoký kilometrový nájezd a nezruinovat rodinný rozpočet. Proč vítěz testu pneumatik není automaticky nejlepší volba? Můj tip na dobré pneumatiky za dobré peníze?

Každodenní dojíždění za prací do Brna přináší nejedno překvapení na cestách. V zimním období se na silnicích Vysočiny vyskytuje vše, co může zima nabídnout (námraza, hluboký sníh, ledovka, mokro a rozbředlý nebo uježděný sníh). O přezouvání na zimní pneumatiky nemá smysl vůbec pochybovat!

Podle čeho vybírám zimní pneumatiky?

  • rozměr pneumatik a disků podle technického průkazu
  • na zimu je lepší obouvat pneumatiky s vyšším profilem (výškou bočnice)
  • vítěz testu nemusí být nejlepší volbou
  • energetický štítek pneumatik EU štítek je dobrým rádcem
  • cenové rozpětí za sadu pneumatik (+ přezutí a vyvážení kol)

Správný rozměr pneumatik

Osobně raději jezdím na širších pneumatikách (letní i zimní) a na zimu navíc volím vždy vyšší profil podle technického průkazu. Důvodem je komfortnější jízda a lepší odfiltrování výmolů, kterým se v zimě nejde vyhnout. Vždy, ale vybírejte z rozměrů uvedených ve velkém technickém průkazu. Vyhnete se tak případným komplikacím s policií nebo na STK.

Vítěz není vždy vítězná volba

Vítěz testu pneumatik není často o moc lepší než např. třetí v pořadí, které mohou být výrazně levnější bez zásadnějších rozdílů v hodnocení. V některých testech se nehodnotí opotřebení nebo valivý odpor, což jsou důležité údaje z pohledu provozních nákladů. Nekupujte podle podle pořadí výsledků testu, ani podle prvního testu na který narazíte, ale prostudujte jich více, klidně i ty rok staré. Ne všechny pneumatiky na trhu jsou v aktuálním testu.

Přehled testů pneumatik nejen za rok 2018 najdete např. zde: www.testpneumatik.eu/zimni-2018

Energetický štítek pneumatik je dobrým rádcem

Energetický štítek pneumatik obsahuje cenné informace a je dobré je zahrnout do rozhodování. Po špatných zkušenostech s pneumatikami, které měli na EU štítku hodnoty E až G, vybírám raději modely s hodnocením A až C.

Podrobné vysvětlení hodnot na EU štítku zde: www.pneumatiky.cz/info/co-rikaji-energeticke-stitky-pneumatik.html

Cenové rozpětí odfiltruje extrémy

K čemu je dobré cenové rozpětí? Pokud vyjedete párkrát za zimu do obchodu a na dálnici už vůbec ne. Je zbytečné kupovat drahé pneumatiky, protože je za 6 let neojedete a pak už stejně nebudou mít potřebné vlastnosti (po 10 letech nemají vůbec odpovídající vlastnosti). V rozměru R16 se při výběru pohybuji v rozpětí 7000 až 10 000 Kč za sadu pneumatik. Do výběru se dostanou i renomované značky a můžu tak očekávat vysokou kvalitu.

Na druhou stranu je dobré myslet na to, že pneumatiky jsou to jedinné, co vás drží na silnici a může zabránit nepříjemné nehodě. Šetřete raději sundáním nohy z plynu :)

Můj tip na zimní pneu za rozumné peníze?

V letošních testech pneumatiku BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 nenajdete. V tom loňském testu skončila na druhém místě a to v provedení SUV. V rozměru 215/60 R16 výrobce nabízí pouze variantu pro osobní auta, ale v zesíleném povedení a lepšími parametry na EU štítku.

Proč zrovna tahle pneumatika?

Výborné chování na sněhu a ledu, za sucha se moc neliší od vítěze a konkurence, mokro by mohlo být asi jedinou slabinou. Ve srovnání s aktuálně používanými Barum Polaris 3 to bude posun k lepším a výkonnějším pneumatikám.

A jako bonus nízké opotřebí a nižší valivý odpor což jsou dva hlavní faktory, které promluví do provozních nákladů.

#zima #pneumatiky #zimnipneumatiky #skodayeti #yeti #4x4