Balaton, maďarské moře za humny

10.09.2017

Myšlenka vyrazit letos na letní dovolenou k Balatonu pod stan se zrodila tak nějak ze srandy. Když došlo na rozhodnutí kam tedy vyrazíme, tak jsme stan vyměnili za apartmán a vyrazili k maďarskému moři.

Lokalita

Po prouzkoumání internetu jsme dali na doporučení a jako cílovou destinaci zvolili město Siófok. Patří sice k nejrušnějším na jižním pobřeží Balatonu, ale nabídne 17 km dlouhé pobřeží s plážemi Golden Beach a Silver Beach. Městské pláže jsou veřejně přístupné, s travnatými plochami, písečnými zátokami a betonovým pásem s cykloztezkou podél pláže.

Pokud jedete s dětmi oceníte písečné dno a zátoky s pozvolným vstupem do vody. Děti si na takových místech perfekteně vyhrají v písku a poběhají ve vodě. Můžeme jedině doporučit, naše rochňili byl problém z pláže vyhnat.

Cesta

Náš plán vyrazit před 8 ráno nám nevyšel, ale nijak nám to nevadilo, protože k Balatonu se dostanete za necelé 4 hodiny (vyráželi jsme z Velkého Meziříčí). Většinu cesty jsme jeli po dálnic přes Brno, Bratislavu, z Györu do Székesfehérvár pak po silnici 81 a nakonec zpět na dálnici M7 do Siófoku. Díky víkendovému zákazu jízdy kamionů v období prázdnin byla cesta přes Česko a Slovensko opravu pohodová.

Slovenskou dálniční známku pohodlně pořídíte prostřednictvím mobilní aplikace eznamka, která je dostupná pro platformy iOS a Android. Aplikace se úplně nepovedla, ale svůj účel splní a ušetříte čas.

Maďarskou dálniční známku pořídíte taky pomocí mobilní aplikace Nemzeti Mobilfizetési Rendszer, která je taky dostupná pro platformy iOS a Android. Maďarská aplikace navíc nabídne i možnost snadného placení parkovného po celém Maďarsku.

Na cestu se určitě vybavte navigací Waze, která vám ušetří nervy s kolonami, objížďkami nebo případnou pokutu. Zvláště maďarská policie byla hodně vidět a při měření rychlosti se dokázali dobře schovat.

Ubytování

Siófok je vyhlášeným party městem, proto jsme hledali ubytování dále od centra a pláže. Což se ukázalo jako zbytečná obava, protože ani rychle projíždějící vlaky nebylo moc slyšet. Příště budeme hledat něco blíž k vodě a ideálně mezi pláží a kolejemi. Koleje je totiž možné bezpečně překonat pouze pomocí nadchodu což může znamenat pořádnou procházku.

Při hledání apartmánu jsme prošli několik portálů a asi nejširší nabídku jsme našli na serveru RevNGo.com. Pokud, ale máte přímý kontakt na pronajímatele, tak jej neváhejte využít, ušetříte až třetinu ceny. Nakonec jsme vybrali apartmán skoro 20 minut chůze od pláže, takže jsme se 2x denně moc hezky prošli :) Ale asi nebude problém sehnat ubytování i na místě.

Siófok a výlet do Tihany

Město Siófok má okolo 25 tisíc obyvatel a rozkládá se na břehu Balatonu. Asi největší dominantou města je vodojem na náměstí kam se můžete nechat vyvézt výtahem a dát si kávu. Na rozlehlý městský park navazuje přístav, z kterého je možné se lodí dostat na druhý břeh nebo vyrazit na noční pirátskou show. 

Městská pláž je přístavem rozdělena na Golden a Silver beach. Najdete na ní veřejné  uzavřené pláže hotelů. Restaurace, stánky s občerstvením a hlavně pak uličku plnou barů a klubů, která ožívá ve večerních hodinách. Městské lázně jsme pro krásné počasí navštívit nestihli.

Na celodenní výlet můžete vyrazit např. lodí do městečka Tihany, která se nachází na Tihanském poloostrově. Asi největší dominantou poloostrova je Benediktinský klášter a historická část městečka, kde to krásně voní levandulí. Výrobky z levandule najdete v celé obci, ale určitě si nenechte ujít možnost ochutnat levandulovou zmrzlinu. Z Tihany je krásný výhled na Balaton, už jen proto se vyplatí sem zavítat.

My jsme vyrazili na menší procházku k poustevnickým obydlím vytesaným do skály. Cestou se nám naskytli krásné výhledy na vnitrozemskou část poloostrova i Balaton. I přes vedro to byl nádherný zážitek a Tihany určitě navštivte.

#balaton, #madarsko, #siofok, #hungaria, #dovolena, #leto2017, #tihany, #rodinnadovolena